Pomiary sytuacyjno-wysokościowe

Pomoc geodety prędzej czy później może się stać dla nas koniecznością i po prostu będziemy musieli z niej skorzystać. Przede wszystkim z takiego faktu doskonale zdają sobie sprawę takie osoby, które znajdują się w trakcie budowania domu czy dzielenia nieruchomości. Warto więc poświęcić trochę czasu i zainteresować się informacjami jakie będą się wiązały z usługami realizowanymi przez firmy geodezyjne.

Pomiary geodezyjne Realizuje się obecnie kilka rodzajów różnych pomiarów geodezyjnych, które będą się między sobą różniły między innymi tym jakie będzie przeznaczenie wyników, jakie uda się w ramach takich pomiarów uzyskać. Jednym z rodzajów mogą być pomiary sytuacyjno - wysokościowe, które określa się między innymi jako tachimetrię. Wykonujący takie pomiary specjalista powinien w trakcie realizowania takich pomiarów stosować między innymi metodę biegunową. Jeśli będzie się nią kierował będzie wyznaczał położenie punktów na płaszczyźnie. Tak wykonywane pomiary jak sama nazwa wskazuje będą określać jaka jest wysokość mierzonych obiektów. Wyniki powinny być dokumentowane przez specjalnie prowadzony w takim celu dziennik trachimetryczny. Może być także realizowany specjalny szkic terenu właśnie pod takim kątem. Wtedy będzie się na nim zaznaczać punkty wysokościowe i sytuacyjne. Jeśli dany geodeta nie będzie wykorzystywał tradycyjnego trachimetru a będzie używał wersji elektronicznej to wszystkie dane jakie uda mu się w trakcie takich pomiarów uzyskać będą się zapisywały w wersji danego sprzętu, która związana jest z pamięcią jak tam jest umieszczona. Ostatecznie rezultat prowadzonych pomiarów będzie się także pojawiał na specjalnie przygotowywanych po wykonywanych pomiarach mapach sytuacyjno - wysokosciowych.

Mapy sytuacyjno-wysokościowe Mapa jaką można określić jako sytuacyjno - wysokościową będzie realizowana w oparciu o odbitki mapy zasadniczej, która będzie dotyczyć danego terenu. Przedstawia ona między innymi zmiany sytuacyjne i wysokościowe, do jakich doszło na danym gruncie, którego dotyczą dokonywane pomiary. Jest to jedna z pierwszych prac, która będzie związana z realizacją inwestycji. W ten sposób będzie można określić bowiem w sposób dokładny jaką inwestycję na danym gruncie będzie można zrealizować. Ta kwestia wydaje się być ważna dla właściciela gruntu, który musi wiedzieć co może na nim zrealizować. Bez takiej wiedzy trudno oczekiwać, że będzie można taki grunt należycie wykorzystywać. Dlatego warto zawsze dbać o to, by wiedze na ten temat mieć jak największą.